Kovos menai nėra tik fizinė disciplina, tai praktika, lavinanti protą, dvasią ir charakterį. Kovos menų mokymo procesas yra metodiškai struktūrizuotas taip, kad įskiepytų įvairias dorybes, tokias kaip disciplina, pagarba, atkaklumas ir kantrybė. Be to, tai suteikia platformą ugdyti pasitikėjimą, emocinę kontrolę ir lyderystės įgūdžius. Kai kovos menininkas žengia į technikų įvaldymo kelią, jie kartu išmoksta įvaldyti šiuos neatsiejamus charakterio bruožus. Laikui bėgant, kovos menų principai tampa giliai įsišakniję, nukreipdami veiksmus ne tik sporto salėje, bet ir visose gyvenimo srityse, ugdydami asmenis, kurie yra ne tik fiziškai stiprūs, bet ir moraliai bei protiškai tvirti. Be to, kovos menai taip pat yra gili disciplina, įkūnijanti filosofiją, kuri apima visas gyvenimo sritis ir siūlo unikalų asmeninio augimo ir charakterio tobulėjimo kelią. Šiame straipsnyje mes pasigilinsime į dešimt savybių, kurias gali padėti sukurti kovos menai.
1. Disciplina
Visų pirma, kovos menai moko disciplinos. Tai kertinis akmuo bet kurioje kovos meno formoje, nesvarbu, koks tai kovos meno stilius. Griežtos treniruotės, poreikis įvaldyti sudėtingus judesius ir tradicinių protokolų laikymasis reikalauja didelės savi disciplinos. Ši disciplina, išmokta sporto salėje ar treniruočių salėje, gali būti paversta kitose gyvenimo srityse, sudarydama pagrindą akademiniams pasiekimams, karjeros sėkmei ir asmeniniam augimui. Daugelis gali manyti, kad būti drausmingam reiškia būti griežtam sau ir laikytis riboto gyvenimo būdo, tačiau tai yra toliau nuo tiesos. Būdamas disciplinuotas, žmogus gali kontroliuoti save ir savo emocijas. Tai didžiausias vidinės stiprybės ženklas.
2. Atkaklumas
Išeiti ar pasiduoti dabar yra įprasta, kai viskas tampa sunku arba sudėtinga. Kovos menai nesiskiria, kaip kadaise pasakė Bruce’as Lee: „Aš bijau ne žmogaus, kuris vieną kartą atliko 10 000 smūgių, bet bijau žmogaus, kuris atliko vieną smūgį 10 000 kartų“. Praktikuoti 10 000 smūgių nėra lengva, o norint patobulinti smūgį, teks ištverti prakaitą, skausmą ir ašaras. Ir čia kovos menai reikalauja atkaklumo. Pažanga gali būti labai lėtas procesas. Kelionė į kitą diržą, naujos technikos įvaldymas ar grėsmingo priešininko įveikimas gali pareikalauti daugybės valandų praktikos. Tokių iššūkių akivaizdoje kovos menininkai išmoksta ištverti, ugdydami nepalenkiamą dvasią, kuri leidžia jiems judėti pirmyn, o tai yra neįkainojama kitų gyvenimo pastangų savybė.
3. Pagarba
Viena iš svarbiausių pagrindinių bet kokio kovos meno vertybių yra pagarba. Pagarba yra įausta į kovos menų audinį ir apima mokymą bei mokymąsi pagarbos sau ir aplinkiniams. Norint gerbti kitus, reikia žinoti, kas tai yra. Trumpai tariant, pagarba yra pozityvumo ir užuojautos rodymas sau ir kitiems bei visada atsižvelgimas į kitus. Mokiniai mokomi gerbti savo instruktorius, bendraamžius, oponentus ir patį meną. Tai skatina nuolankumo jausmą ir kitų vertės supratimą, nepaisant jų rango ar įgūdžių lygio. Nusilenkimo praktika, įprasta daugelio kovos menų tradicija, yra fizinis šios pagarbos pasireiškimas. Ir galiausiai vienas iš svarbiausių pagarbos aspektų – gebėjimas vertinti save kaip asmenybę. Vykdydami mokymus išmoksite niekada savęs nenuvertinti. Dėl to auga jūsų savivertės jausmas. Ši įsišaknijusi pagarba gali padėti puoselėti sveikesnius santykius ir empatiškesnį požiūrį į gyvenimą.
4. Pasitikėjimas
Kai pradėsite nuo kovos menų treniruočių, tai gali atrodyti bauginančiai, nes susiduriate su daugybe technikų ir aukšto lygio bendraamžių įgūdžių. Tačiau kuo daugiau treniruositės ir būsite atkaklūs, netrukus suprasite, kad sugebate atlikti aukšto lygio techniką, taip pat suderinti savo bendraamžių ir priešininkų jėgą ir greitį. Tačiau pasitikėjimas savo jėgomis – dar ne viskas. Užsiimdami kovos menais deginate kalorijas ir galbūt pasiekiate šešis kubus pilvo raumenyse, kurių ilgėjotės, o gal norite tilpti į džinsus, kuriuos ilgiausiai laikėte savo spintoje. Puikiai atrodyti neišvengiamai atsiranda didesnis pasitikėjimas. Kelionė per kovos menus yra savęs atradimo ir tobulėjimo kelionė, kuri visada padidina pasitikėjimą savimi. Mokant apsiginti, tobulėjant gretas ir vis labiau įvaldžius pasirinktą meną, didėja pasitikėjimas savimi. Šis naujai atrastas pasitikėjimas savimi gali prasiskverbti į kitus gyvenimo aspektus, pagerindamas jūsų sąveiką, sprendimų priėmimo gebėjimus ir bendrą požiūrį.
5. Kantrybė
Kantrybė yra dorybė, kuri yra neįkainojama visais gyvenimo etapais, ir tai yra viena iš savybių, galinčių labai padėti apsispręsti sunkiais laikais. Momentinio pasitenkinimo amžiuje kovos menai siūlo gaivią kantrybės pamoką. Ir sparčiai besivystančiame pasaulyje mes dažnai pamirštame svarbius dalykus. Kovos menai gali išmokyti mus neįkainojamų pamokų apie kantrybę, nesvarbu, ar tai būtų būdo, kaip atlikti smūgio techniką, ar bandymas suprasti technikos mokymosi procesą, kantrybė kaip dorybė bus išugdyta per tam tikrą laikotarpį. Meistriškumas neatsiranda per naktį. Reikia laiko patobulinti techniką, pakilti į priekį ir pamatyti apčiuopiamą pažangą. Šis nuoseklus, laipsniškas augimas moko kovos menininkus kantrybės, esminės mūsų spartaus pasaulio savybės, vertės.
6. Emocinė kontrolė
Kovos menai yra ne tik fizinis meistriškumas, jie taip pat siūlo emocijų valdymo pamokas. Rungtynių įkarštyje ar sudėtingos treniruotės metu kovos menininkai turi išmokti valdyti savo emocijas, išlaikyti ramų, susikaupusį elgesį, nepaisant spaudimo. Daugelis kovos menus naudoja kaip priemonę emocijoms išlaisvinti, galbūt darbe atsitiko bloga situacija, o gal supykote ant žmogaus. Kovos menai yra puikus būdas kontroliuoti šias emocijas ir jas paleisti. Be to, atsitrenkę į sunkų krepšį ar bendraujant su treniruokliu treniruotės metu galite kontroliuoti savo emocinį atsipalaidavimą ir daug kartų tai leidžia jums kūrybiškai ir meniškai paleisti šias emocijas fiziškai. Kad ir koks būtų jūsų pasirinktas kovos menas, yra daug būdų, kaip suvaldyti savo emocijas kūrybiškai išreiškiant save ir nukreipiant emocijas į teigiamą, menišką išeitį. Šis emocinis atsparumas gali būti galinga priemonė, padedanti valdyti stresą ir įveikti emocinius iššūkius kasdieniame gyvenime.
7. Sąmoningumas
Skaitmeninio amžiaus sūkuryje dėmesingumas – gebėjimas visapusiškai būti ir įsitraukti į akimirką – yra charakterio bruožas, kurį daugelis iš mūsų sunkiai ugdo. Nesvarbu, ar nerimaujate dėl ateities netikrumo, ar esate paveiktas praeityje atlikto veiksmo, tai tikrai nesvarbu. Primindami, kad turime būti dėmesingi, galime gyventi dabartine akimirka ir sutelkti dėmesį į tai, kas šiuo metu svarbu. Kovos menų treniruotės suteikia galimybę lavinti šį gyvybiškai svarbų bruožą. Intensyvus dėmesys, reikalingas technikoms įvaldyti, savo kūno ir jo judėjimo suvokimas, poreikis skaityti ir reaguoti į priešininko veiksmus – visa tai skatina sąmoningumo būseną. Šis „buvimo akimirkoje“ jausmas, kurį skatina kovos menai, gali padėti žmonėms sutelkti dėmesį, sumažinti stresą ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.
8. Prisitaikymas
Prisitaikymas – gebėjimas greitai ir efektyviai prisitaikyti prie naujų situacijų – yra dar vienas esminis charakterio bruožas, kurį padeda ugdyti kovos menai. Gebėjimas priimti pokyčius yra svarbus gyvenimo aspektas. Galite atsidurti scenarijuje, kai viskas pasikeitė, ir atsiranda poreikis greitai prisitaikyti, pasiruošimas ir supratimas, ką daryti, yra prisitaikymo pavyzdys.
Kovos menų aplinkoje nuolat susiduriate su naujomis technikomis, keičiantis sparingo partneriais ir tobulėjančiomis strategijomis. Tai verčia praktikus būti lanksčius ir prisitaikančius. Jie išmoksta mąstyti ant kojų, koreguoti savo taktiką keičiantis situacijoms ir išlikti atsparūs nelaimėms. Šis gebėjimas prisitaikyti yra naudingas ne tik kovos menų srityje, bet ir esminis gyvenimo įgūdis nuolat besikeičiančiame pasaulyje.
9. Lyderystė
Kovos menininkams tobulėjant, jie dažnai atsiduria vadovaujančiose pareigose, vadovauja naujesniems studentams ir kartais veda pamokas. Tai skatina esminius vadovavimo įgūdžius, tokius kaip atsakomybė, efektyvus bendravimas ir gebėjimas įkvėpti bei motyvuoti kitus. Tai neišvengiamas procesas, kai tęsiate mokymąsi, geriau išmoksite atlikti techniką ir prisijungs nauji studentai. Tada jūsų treneris gali jums padėti ir padėti naujiems mokiniams su jų metodais ir suprasti kultūrą viduje, treniruočių salėje. Laikui bėgant, ši lyderystės patirtis kovos menų aplinkoje gali virsti geresniais profesiniais vaidmenimis ir didesniu gebėjimu daryti teigiamą įtaką aplinkiniams.
10. Sąžiningumas
Galiausiai, bet tikrai ne mažiau svarbu, kovos menai įkvepia vientisumo jausmą. Kovos menų praktika yra saistoma etikos kodekso, kuris skatina sąžiningumą, sąžiningumą ir atsakomybę. Sąžiningumas reiškia sąžiningumą ir tvirtus moralės principus. Kovos menininkai išmoksta taikyti šiuos principus sporto salėje ir už jos ribų, suprasdami, kad jų pelnyta pagarba priklauso ne tik nuo jų įgūdžių, bet ir nuo charakterio. Pavyzdžiui, prieš treniruotę nusilenkiame savo instruktoriams ir kolegoms studentams, o vėliau turime sąžiningai reikšti tai, ką padarėme lanku – parodyti pagarbą. Šis moralinio elgesio akcentavimas skatina vidinį kompasą, kuris veda mus per etinius gyvenimo sprendimus. Ugdykite savo charakterį kovos menais šiandien!
Apibendrinant galima pasakyti, kad kovos menų nauda yra toli už fizinės srities. Jie siūlo holistinį požiūrį į charakterio ugdymą, ugdydami tokius bruožus kaip disciplina, atkaklumas, pagarba, pasitikėjimas, kantrybė, emocijų kontrolė, dėmesingumas, prisitaikymas, lyderystė ir sąžiningumas. Šios savybės, įsitvirtinusios kovos menų audinyje, suteikia neįkainojamų gyvenimo pamokų, kurios gali reikšmingai prisidėti prie asmeninio augimo ir sėkmės visose gyvenimo srityse. Nesvarbu, ar esate trokštantis kovos menininkas, ar patyręs praktikas, atminkite, kad kelionė per kovos menus yra ne tik charakterio ugdymas, bet ir mokymasis kovoti.
Šaltinis: (Source:)
10 Ways Martial Arts Help Build Characterhttps://evolve-mma.com/blog/10-ways-martial-arts-help-build-character/?fbclid=IwAR2m7SuDuBeLGlwjMV7ETXdixnArBLuPxuLEDrZy-yiwbmStRpb-dbjOeQk